Wśród bogactwa kultury wietnamskiej, sztuka okresu dynastii Lý (1009-1225) odznacza się niezwykłą elegancją i precyzją. Monumentalne świątynie i pagody, zdobione bogatą rzeźbą i malarstwem, świadczą o wybitnym kunszcie artystów tamtych czasów.
Jedną z najpiękniejszych kreacji tego okresu jest “Ptasia Pagoda”, której autorstwo przypisuje się mistrzowi Zen - jednemu z najbardziej uzdolnionych rzeźbiarzy 10. wieku. Niestety, o życiu Zen’a wiemy niewiele; jego prace mówią jednak za niego.
Pagoda Ptasia, pierwotnie wzniesiona na wzgórzu niedaleko dawnej stolicy Hanoi, jest obecnie rekonstruowana i eksponowana w Muzeum Sztuki Wietnamskiej. Składa się z trzech kondygnacji, zwieńczonych smukłą wieżą, symbolizującą połączenie ziemskiego i boskiego.
Architektura “Ptasiej Pagody” - Niebiański Taniec Kamienia
Architektura pagody jest charakterystyczna dla stylu Lý – prosta, elegancka, a zarazem pełna symbolicznego znaczenia.
-
Niższa kondygnacja: Wyobraźcie sobie monumentalne schody prowadzące do wejścia, zdobionego bogato rzeźbionymi smokami i innymi stworzeniami mitologicznymi. Smoki, w wietnamskiej mitologii symbole władzy i szczęścia, są tu ukazane z rozwartymi paszczami, jakby chciały przywitać odwiedzających.
-
Środkowa kondygnacja: Przenosi nas na balkon otoczony smukłymi kolumnami. Stąd widać malownicze widoki na okoliczne wzgórza i doliny. Wewnątrz tej kondygnacji znajdują się bogato zdobione rzeźby bodhisattwów, bóstw oświeconych, które czuwają nad ludzkością.
-
Górna kondygnacja: Tutaj znajduje się główny ołtarz z posągiem Buddy siedzącego w pozycji medytacyjnej. Jego spokojna twarz i wyciągnięte ręce wydają się promieniować dobrocią i pokojem.
Rzeźba - Historia Opowiedziana w Kamieniu
Nie sposób zapomnieć o bogatej rzeźbie zdobiącej “Ptaszą Pagodę”. Rzeźby wykonane z kamienia, mimo upływu wieków zachowały swój niesamowity realizm i ekspresję. Zwróćcie uwagę na szczegóły: delikatne zmarszczki na twarzach bodhisattwów, wyrafinowane wzory zdobiące ich szaty, a nawet drobne żyłki na skrzydłach ptaków unoszących się wokół wieży.
Zen był mistrzem w tworzeniu dynamicznych kompozycji. Posągi nie są statyczne - wydają się poruszać, przekazując widzowi historię i emocje.
Symbolika “Ptasiej Pagody” – Droga do Oświecenia
“Ptasia Pagoda” to nie tylko piękny obiekt architektoniczny, ale także bogate źródło symboliki buddyjskiej. Wieża pagody symbolizuje drogę do oświecenia, a poszczególne kondygnacje reprezentują kolejne etapy tej podróży. Posągi bodhisattwów i Buddy przypominają nam o idei współczucia, mądrości i wyzwolenia się od cierpienia.
Zen – Mistrz Zapomniany?
Mimo że życie Zen’a pozostaje tajemnicą, jego dzieło na zawsze zapisało się w historii sztuki wietnamskiej. “Ptasia Pagoda” to symbol nie tylko kunsztu artystycznego, ale także głębokiej duchowości buddyjskiej. Jest ona hołdem dla piękna natury, a zarazem zachętą do duchowej refleksji i poszukiwania wewnętrznego pokoju.
Tabele:
Element Pagody | Opis |
---|---|
Niższa kondygnacja | Monumentalne schody, rzeźby smoków |
Środkowa kondygnacja | Balkon z kolumnami, rzeźby bodhisattwów |
Górna kondygnacja | Główy ołtarz z posągiem Buddy |
Zen, dzięki swojej “Ptasiej Pagodzie”, zapisał się w pamięci ludzi jako mistrz zdolny do wskrzeszania kamienia i nadawania mu życia.